Üldinfo

Asukoht

Ardu alevik paikneb geograafiliselt Lõuna–Harjumaal Kose vallas ning asub kauguselt Tallinnast 57 km ja Paidest 32 km kaugusel. Alevikuga piirnevad: lõunast Järvamaa; Kose valla külad, nagu Kiruvere, Kõrvenurga, Nõmmeri, Kukepala, Rava ja Silmsi külad, paiknevad ülejäänud alal. Ardu alevik on Kose vallas suuruselt 3. küla, jäädes alla Kose ja Kose-Uuemõisa alevikele. Ardu alevikku läbib Tallin-Tartu manatee; peagi valmib aleviku vahetus läheduses uus riigimaantee.

 

Rahvastik

Ardu aleviku rahvastik pole viimase kolme aastaga langenud suures mõõtmes. Aastal 2016 elas Ardu alevikus kokku 526 elanikku ning 01.01.2018 seisuga on Ardu alevikku registreeritud 508 inimest. Kahe aastaga on langenud elanike arv 18 inimese võrra.

Ardu elanike keskmine vanus 01.01.2018 seisuga on 41,74 eluaastat, millest meeste keskmine eluiga on 39,9 ning naiste 43,35. Ardu kõige eakam elanik on sündinud aastal 1923. Ardu alevikus on kokku 240 meessoost elanikku ja 268 naissoost elanikku.

 

Looduslik keskkond

Ardu alevikku ümbritseb puhas looduslik keskkond – asukoht vahelduva maastikuga Kõrvemaa lääneosas Pirita jõe alamjooksul, mida ümbritsevad rohked metsamassiivid, soostikud, rabad ning oosid. Ardu vahetusse lähedusse jääb Paunküla veehoidla, mis rajati 1959-1960.aastatel Pirita jõe paisutamise teel. Soodest lähim on Eesti üks suuremaid – Pususoo, millest saab alguse Pirita jõgi. Paikkond Paunküla ümbruse rohkete matkaradadega pakub rändajale mõnusat puhkust; metsad aga seene –ja marjakohti ning jahimeestele ulukeid. Kuigi Ardu alevikku ümbritseb puhas looduslik keskkond, on viimasel ajal hulgaliselt langetatud metsa ja rajatud kruusakaevandusi. Seda soodustab põhiliselt uue Tallinn-Tartu magistraali ehitamine Ardu alevikust edelas 2-3 km kaugusel.

Paunküla Veehoidla 31.08.2005

Taristu

Ardu alevikus on olemas tänapäevaseid vajadusi rahuldav taristu. Seda on soodustanud endise Kõue valla keskuse olemasolu ja soodne asukoht liiklussoonel.

Teed ja ühiskondlik transport : Teed on enamasti asfaldkattega, kuid suurima läbilaskega tänavatel (Jõe, Pala, Kesk, Lasteaia) on teepinnas vajunud ja amortiseerunud ning vajaks korralikku teepinnast ja uut katet. Teehooldust tehakse aastaringselt korrapäraselt. Pirita jõe ületamiseks on Ardus 2 kivisilda ja 1 puusild. Aleviku asukoht on soodne liikumiseks Tallinn – Tartu suunas; peagi, uue magistraali valmimisel teede koormus väheneb. Ühiskondlik transport: Kose vallasisene buss ja Ardut läbivad liinibussid.

Elektrienergia: Elektriga on varustatud kõik honed-elamud ja teed. Ardu tänavavalgustust on asutud uuendama, paigaldades uued LED valgustused, kuigi osa tänavaid on veel pimedad. Suurem osa õhukaablitest on asendatud ilmastikukindlate maakaablitega.

Veevärk –ja kanalisatsioon: Alevikus on ühisveevärk –ja kanalisatsioon, mida uuendati 2009.aastal; teostamata jäi renoveerimine maanteest teisele poole jääv aleviku osa. Ehitatud on euronõuetele vastavad pumbajaam ja biotiik. Teenindab SA Kõue Varahaldus. Kaasaegsemaks ehitati ka jõe ääres paiknev saun, mis on tänapäeval muutunud mõnusaks kooskäimise kohaks.

Soojamajandus: Osades korterelamutes ja eramajades ahiküte, enamasti keskküte. Ardu katlamaja on renoveeritud kaks korda ja kütmine on viidud automatiseeritud süsteemile.

Jäätmemajandus: Nii elamute kui ka asutuste prügivedu on korraldatud jäätmekäitlusreeglite järgi. Konteinerid paiknevad katlamaja kõrval.

Post ja Internetiühendus: Postkontor likvideeriti 2016.aastal, jäädes postipunktina tööle endise Kõue valla ruumudesse; alates 2018. aastast paikneb Ardu raamatukogu ruumides. Ajakirjandus ja kirjad toimetatakse Kose postkontori poolt elanike postkastidesse. Avalik Internetipunkt asub samuti raamatukogus.

Haridusasutused: Ardus on antud kooliharidust juba 17. sajandist alates. Praegu asub koolimaja 1991. aastal ehitatud kaasaegses hoonekompleksis. Koolimaja kõrval asub üle 40. aasta tegutsenud Ardu lasteaed, mis kolis 2009.aastal valminud kaasaegsesse moodsa arhitektuuriga hoonesse. 90. aastat tegutsenud Ardu raamatukogu paikneb renoveeritud endise sovhoosi sööklas.

Kultuuri –ja spordivaldkond: Ardu alevikus puudub keskne kultuurikeskus. MTÜ-d ja seltsingud tegutsevad koolimajas ja päevakeskuses; samas toimuvad ka üritused. Sportimiseks on loodud head tingimused: koolimaja juures paiknevad kaasaegne staadion ning korv –ja võrkpalliplatsid ning jõe ääres varem rajatud tenniseväljak. Spordirajatised vajavad hooldustöid. Peame oluliseks maatingimustes topeltinvesteeringute vältimiseks sporditaristu kasutusvõimlust nii koolile kui ka külakogukonnale

Elamumajandus: Ardu elanikkkond paikneb eramajades ja korterelamutes (neli 2-korruselist, üks 3-korruselist ja kuus 5-korruselist eluhoonet). Mitmed kortermajad on renoveeritud: soojustatud välisseinad koos turvanõudeid arvestavate rõdudega, vastupidav katus, uued pakettaknad, vahetatud keskkütetorud ja radiaatorid ning keldrisse on paigaldatud soojareguleerimisagregaat.

Elukeskkond: Rahuldab täiesti elanikkonna vajadusi: rahuldav heakorrastus (muruniitmine ja teede korrastamine toimub regulaarselt). Elanikel on võimalus kasutada õueaiamaad; maa kastmiseks puudub võimalus.

Ettevõtlus: Suurim ettevõte on 1996.aastal loodud MARU AS-ile kuuluv Maru Metall. Ardu kaubanduskeskus Intax paikneb keskusehoones, samas asub SA Kõue Varahaldus, juuksur ja tervisekeskus. 2005.aastal likvideeritud Teabetuppa asus Metsaharvenduse OÜ firma kontor. Suure osa keskusehoonest võtab enda alla õmblusettevõte Murueit OÜ. Endise vallavalitsuse ruumidesse on asukoha leidnud mitu väikeettevõtet ja uue magistraali ehitamise ajaks teedeehituse kontor.

Kultuuripärandiobjektid: Ardus asub mitu riikliku kaitse all olevat objekti: I aastatuhandest pärinevad kultuskivid veehoidla ääres ja ohvriallikad. 2001. aastal avati Ardu kodulooringi ja kooli algatusel koolimaja kõrvale mälestuskivi Ardu mehele (teadaolevalt on leitud Ardust elutegevuse jälgi nooremast kiviajastst). Jõe ääres paiknes mälestuskivi sõja ajal hukkunud Ardu elanikele (kivi teisaldati ajutiselt Kose koduloomuuseumi hoiule). Treieli mäel paikneb Vabadussõja Ardu lahingu monument.